Povijest

Druga gimnazija je osnovana 1992. godine, a realizira program jezične gimnazije. Škola je nastala iz Centra za obrazovanje u djelatnosti kulture i obrazovanja „Natko Nodilo” Split. Okosnicu nastavničkog kadra činili su profesori koji su predavali suradnicima u odgoju i obrazovanju, a taj dio Centra bio je lociran u Zagrebačkoj ulici (zgrada današnje Četvrte i Pete gimnazije). Kada je gimnazijski program ponovno uveden šk. god. 1990./1991., škola je u početku imala, pored jezične, razrede opće i prirodoslovne gimnazije naslijeđene iz Natka Nodila, da bi u konačnici ostala samo jezična gimnazija. Druga organizira rad u dvije smjene u kojima u 24 razredna odjeljenja broji  590  učenika koje odgaja i obrazuje 50  djelatnika. Škola je moderno opremljena: sve učionice imaju računala i projektore… Tjelesna i zdravstvena kultura odvija se u sportskoj dvorani koja se nalazi u sklopu škole. Školska knjižnica je srce Druge i u njoj se, osim čitanja, odvijaju i pripreme različitih izvannastavnih aktivnosti.

Škola od samih početaka čuva kulturnu jezičnu baštinu kroz organiziranje različitih kulturnih manifestacija („Marulovi dani“, njegovanja čakavske riječi itd.), a ujedno je članica UNESCO-vih udruženih škola od 1994. godine. Učenici Druge otkrivaju bogatu baštinu iz književnosti, folklora, glazbe, povijesti i ostalih područja kako bi bili aktivni članovi društva znanja koji čuvaju vrijednosti humanosti, domoljublja te identitet hrvatskog naroda u Europi.

Druga osposobljava učenike za cjeloživotno učenje, teži ostvarenju lokalnih i međunarodnih projekata, razvija u učenicima talente i priprema ih za nastavak školovanja. Brojne izvannastavne aktivnosti određuju duh i atmosferu Druge te je čine modernom školom 21.st, a neke od njih su: dramska skupina, novinarska skupina, foto klub, digitalni časopis na engl. jeziku… Škola je također poznata po izuzetnim sportskim uspjesima. Nudi i sudjelovanje u raznim aktivnostima u polju prirodnih znanosti, npr. popularno učenje matematike i širenje matematičke kulture kroz natjecanje Klokan; Znanstveni klub osnovan na prijedlog učenika; Festival znanosti; obljetnice znanstvenika; predavanja o suvremenim znanstvenim temama… Terenska nastava se održava na različitim lokalitetima Hrvatske i šire, a organiziraju se i studijska putovanja na koja učenici idu u sklopu nastave.